9. razred
POVEZAVA MED STRIPOM IN KAMIŠIBAJEM
VSEBINA
Kamišibaj je japonska umetnost, ki združuje pripovedovanje, literaturo in likovno umetnost. Sama beseda je skovanka dveh japonskih besed; kami, kar pomeni papir in šibaj, kar pomeni gledališče. Dobesedno je kamišibaj torej papirnato gledališče.
Na Japonskem se je kamišibaj uveljavil okrog leta 1920, pri nas pa so se prvi ustvarjalci začeli ukvarjati s to umetniško formo leta 2013. Do danes se je razmahnil po šolah in vrtcih, kjer navdušuje s svojo pestrostjo izraza in pripovedi, tako v poučne kot zabavne namene.
Kamišibaj ima s stripom marsikaj skupnega. Vse se sicer za razliko od stripa dogaja v lesenem odru imenovanem butaj, vendar je prav tako kot pri stripu ključnega pomena potek gibanja zgodbe na posamičnih listih. Pri stripih si čas branja določimo sami, pri kamišibaju pa je odvisen od poudarkov, ritma zgodbe in samega pripovedovalca kamišibaja. Strip in kamišibaj sta si podobna tudi v stiliziranosti risbe. Ker posamičen list ostane pred gledalcem le nekaj sekund mora biti podoba izčiščena, obrisna linija jasna, barve pa kontrastne. V kompozicije posamičnih listov kamišibaja lahko vključimo posamične onomatopeje, kot pri stripu, bolj pa je priporočljivo, da te zvočne elemente odigra sam pripovedovalec. Največja razlika je, da oblačkov tu ni, ves tekst pove tisti, ki zgodbo torej oživi.
LIKOVNA NALOGA IN NAVODILA ZA DELO
Glede na to, da ste formo stripa dodobra spoznali že v prejšnjih letih bomo tokrat usvojeno znanje razširili in prenesli na umetniško formo kamišibaja. V skupinah boste izdelali krajše kamišibaj zgodbe na eno izmed izbranih rimanih pesmi. Rime v pesmi bodo poskrbele za ritem, še en pomemben element kamišibaja. Vaša likovna naloga je izdelati lasten kamišibaj, ob čemer morate biti pozorni na vrsto pesmi in stil ter barve prilagoditi njenemu vzdušju, kot ga tudi poenotiti znotraj skupine. Vsak član skupine bo v tehniki tuša (obrisna linija) in vodenih barvic izdelal po štiri liste kamišibaja na risalnih listih.
Kamišibaj je nekakšen predhodnik risanke, kadri naj izpostavijo ključne dele pesmi, izberite najbolj dramatične prizore, ki bodo pritegnili pozornost gledalcev.
Po zaključeni likovni nalogi boste kamišibaje tudi zaigrali.
Najprej se lotite skic, naredite storyboard, kot bi to naredili pri stripu ali animaciji.
KRITERIJI ZA OCENJEVANJE
– upoštevanje in prilagajanje likovnega izraza formi kamišibaja,
– poenotenost vzdušja in stilizacije risbe znotraj skupine,
– ustrezna razporeditev kompozicije glede na format in potek zgodbe,
– uporaba kadriranja, kot pri stripu ali animaciji,
– izvirnost pri upodobitvi izbrane pesmi
