9. razred

ANGAŽIRANI STRIP 

VSEBINA

Strip je bil od svojih začetkov v 19. stoletju dalje vselej tesno povezan z vpetostjo v prostor in čas. Odslikaval je razmere v družbi, kritiziral oblast in bil tako povezan s satiro, ki jo razumemo kot način, da na zbadljiv način prikazujemo življenje. Tudi humor uporabljen v stripih je že od njegovih začetkov deloval kot kritika uveljavljenim družbenim sistemom, bodisi socialnim, političnim in ekonomskim. Dandanes je angažirani strip prav tako pomemben del umetniškega prikazovanja ogledala času v katerim živimo. Teme, ki jih striparji naslavljajo s takimi stripi so poleg prej omenjenih tudi okoljske tematike, teorije spola in religija.

Lahko bi rekli, da je bil začetnik angažiranega stripa v preteklosti pri nas Hinko Smrekar, vendar ga ne štejemo med ustvarjalce stripa, saj njegove z besedilom opremljene risbe zajemajo le del njegovega ustvarjalnega opusa.

Med avtorje družbeno angažiranega stripa dandanes štejemo Iztoka Sitarja, Kostjo Gatnika, Tomaža Lavriča, Cirila Horjaka, Izarja Lunačka in drugih.

Za angažirani strip in njegovo zbadljivost velja angleški pregovor »The pen is mightier than the sword« v prevodu, Pero je močnejše od meča, saj še danes izpostavlja pomembne družbene tematike, razkriva spregledane teme, v povezavi s humorjem in karikaturo razgalja akterje družbene moči ter opozarja na razmere v družbi.

NALOGA IN NAVODILA ZA DELO

Izdelali boste svoj angažirani strip z izpostavljeno okoljsko problematiko. Razmislite o trenutnih perečih okoljskih temah, onesnaževanju, globalnemu segrevanju, težavah z globalno preskrbo s čisto pitno vodo … Angažirani strip boste ustvarili na risalne liste, za risanje pa boste uporabili svinčnike različnih trdot, ob čemer uporabite trše svinčnike za obrisne risbe in besedilo, mehkejše pa za senčenje. Pred risanjem stripa si na A4 liste naredite skice in določite potek zgodbe. Upoštevajte, da je angažirani strip kritičen in vsebuje humor, kot ključni element  s katerim pritegne pozornost.

Bodi pozoren! Kritično in satirično je sprejemljivo; žaljivo, diskriminatorno in posmehljivo pa nikakor ne.

KRITERIJI ZA OCENJEVANJE

– upoštevanje zakonitosti angažiranega stripa

– smiseln potek zgodbe ter čitljivo napisano besedilo

– jasna, stilizirana risba

– ustrezna uporaba tehnike in senčenja za poudarke

– uporaba kritičnosti, humorja ter izvirnosti pri upodobitvi izbrane tematike