Zgodovina stripa
Na popularnost stripov je vplivalo več dejavnikov, predvsem množični tisk, atraktivnost podobe s stilizacijo in živimi barvami, ko so bili filmi in animacije v začetkih 20. stoletja še črno-beli, dramatični zasuki v zgodbah, humor ter stripovski junaki, ki so jim želeli biti podobni vsi. Od leta 1952 naprej so bili na naših tleh daleč najpopularnejši stripi Mikija Mustra, nad prigodami Lakotnika, Trdonje in Zvitorepca pa se navdušujemo še danes. Strip ima bogato in pestro zgodovino, na tej strani pa smo zapisali le nekaj ključnih poudarkov.
V LIKOVNI UMETNOSTI
Prizore iz vsakdanjega življenja v sekvencah (zaporedju) lahko najdemo pri Egipčanskih hieroglifih, antičnih rimskih stebrih ter srednjeveških tapiserijah. To seveda niso stripi v današnjem pomenu besede, vsebujejo pa element, ki je pomemben pri stripih, kot jih poznamo danes – dogajanje, ki teče od leve proti desni ter se spreminja v sekvenci risb.
ZAČETKI MODERNEGA STRIPA
Prvi moderni stripi so se pojavili v začetku 19. stoletja. Pri njih že lahko opazimo pripovedovanje v oblačkih in karikaturo. Ob pojavljanju v časopisih so pridobivali na popularnosti, tako da so se do začetka 20. stoletja nad njimi navduševali mladi in stari. Popularni stripi iz tistih časov so Pustolovščine Tintina, od leta 1938 pa tudi sloviti Superman. Po drugi svetovni vojni se je na Japonskem uveljavila manga, na njeno dramatično stilizacijo pa so zelo vplivali filmi.
ZLATA DOBA STRIPA
Čas med leti 1938 in 1956 imenujemo tudi ZLATA DOBA STRIPA in označuje obdobje v Ameriki, ko so se rodili stripovski junaki, ki jih poznamo še danes: Superman, Batman, Captain Marvel, Captain America, Wonder Woman in drugi. Poudarjena so bila patriotska občutja in zmaga dobrega nad zlim. To je tudi čas zlate dobe animacije, posebno z animiranimi filmi Walta Disneyja in njegovimi junaki, ki so svoje prigode doživeli tudi v stripovskih zgodbah.